Wydarzenia

Wydarzenia

Laureaci Nagrody im. Jana Kochanowskiego

Znamy już laureatów Nagrody im. Jana Kochanowskiego. Jury w składzie: Ryszard Nycz (Przewodniczący), Anna Czabanowska-Wróbel, Małgorzata Czermińska, Adam Dziadek, Renata Przybylska zdecydowało, że Nagrodę otrzymają:

Kris Van Heuckelom za książkę:

Polish Migrants in European film 1918–2017, Cham: Palgrave Macmillan, 2019. Wydanie polskie: Nostalgia, solidarność, (im)potencja. Obrazy polskiej migracji w kinie europejskim (od niepodległości do współczesności), Warszawa: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny; Kraków: Universitas, 2022.

Stanley Bill za książkę:

Czesław Miłosz’s Faith in the Flesh. Body, Belief & Human Identity, Oxford, New York: Oxford University Press, 2021.

Wręczenie Nagród odbędzie się 13 lipca (czwartek) w Auli Collegium Novum o godzinie 9.30

Dwie Nagrody w wysokości 20 000 zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska”

dostępna dla osób uczestniczących w Kongresie, 12–14 lipca 2023, gmach Collegium Novum

Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg – autorka biografii Wisławy Szymborskiej „Znaki szczególne”, z wykształcenia polonistka i filozof, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, redaktorka i krytyk literacki. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz  – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie współpracujący m.in. z Wydawnictwem Znak, Wydawnictwem Literackim, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Zachęcamy również do odwiedzin otwartego 02 lipca 2023 roku unikatowego parku literackiego, który nosi imię Wisławy Szymborskiej i znajduje się w pobliżu Collegium Novum przy ulicy Karmelickiej 24 b.

W pobliżu parku, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zobaczyć można zbudowaną z ponad 21 tysięcy klocków Lego makietę odwzorowującą uroczystość wręczenia Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla

POLECAMY:

SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY
Autor: Piotr Rowicki 
Reżyseria: Anna Gryszkówna 
Premiera: 2 lipca 2023 r.
Dom Machin, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Blisko parku, przy ul. Dolnych Młynów 10, zobaczymy również, w jaki sposób współcześni artyści interpretują wybrane przez siebie wiersze Wisławy Szymborskiej. Na ogrodzeniu oglądać można prace takich autorów, jak Opiemme, Alicja Biała, Marcin Maciejewski, Bolesław Chromry.

„Kraków Culture” na Kongresie

Redakcja „Kraków Culture” umożliwia wszystkim osobom uczestniczącym w VIII Światowym Kongresie Polonistów dostęp do drukowanej wersji aktualnego numeru kwartalnika. W tym –niezwykle ciekawym dla badaczy kultury – numerze znajdziemy artykuły związane z gośćmi i wydarzeniami zaplanowanymi na 12-14 lipca.

Poniżej udostępniamy Państwu także dostęp do pełnej wersji online:

POBIERZ

Polecamy także stronę informującą o życiu kulturalnym Krakowa i kalendarium interesujących wydarzeń zaplanowanych na lato 2023: ZOBACZ

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza osoby uczestniczące w Kongresie do swoich dwóch oddziałów: Muzeum Czapskich i Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (identyfikator upoważnia do zakupu biletu ulgowego). Na tych samych zasadach udostępnione zostaną dwie wystawy w gmachu głównym: „Nowosielski. W setną rocznicę urodzin” oraz „Matejko. Malarz i historia”.

Na szczególną uwagę polonistów zasługuje czasowa wystawa „Czapski nabytki. Norwid w dziennikach” znajdująca się w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Obecna wystawa opowiada historię kolekcji Józefa Czapskiego w MNK. Wydobywa nieznane wątki i osoby. Na tę kolekcję złożyły się dary: Barbary i Richarda Aeschlimannów, małżeństwa Adeli Marii z Bohomolców Żeleńskiej i Władysława Żeleńskiego, sióstr Róży, Gabrieli i Anny Łubieńskich; Róży Czapskiej i jej męża Ignacego Plater-Zyberka, Jana Kazimierza Zawodnego i Adama Macedońskiego, Janiny Gąskiewicz oraz Krystyny Zachwatowicz-Wajdowej i Andrzeja Wajdy.  

Poszukiwania w Archiwum Józefa i Marii Czapskich, również należącym do zbiorów MNK, pozwoliły opowiedzieć nieoczekiwaną historię nabytków i stworzyć tę wystawę. Odkryliśmy na przykład, że jeden z obrazów, Kobieta w oknie, należał do Katarzyny i Zbigniewa Herbertów. Rok 1991 należał do najcięższych w życiu Herberta, wtedy też Katarzyna Herbertowa zdecydowała się sprzedać Kobietę w oknie. Poprosiła o pomoc Tadeusza Nyczka, wówczas współwłaściciela krakowskiej galerii malarstwa Inny świat. Nyczek oprawił obraz w grube ramy, które własnoręcznie pomalował, i sprzedał obraz Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Zobacz więcej

 Blisko ciała 

Otwarcie: 17 marca 2023, godz. 18 

Wystawa prac z Kolekcji Bunkra Sztuki

dla osób uczestniczących w Kongresie możliwość rezerwacji grupowych biletów ulgowych oraz oprowadzania z udziałem historyka sztuki Kamila Gibasa

Artyści: Maciej Chorąży, Edward Dwurnik, Katarzyna Górna, Andreas M. Kaufmann, Lidia Krawczyk & Wojciech Kubiak, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Joanna Pawlik, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mikołaj Smoczyński, Alicja Żebrowska 

Kuratorka: Agnieszka Mazoń-Żywolewska 

Koordynator: Marcin Pańtak 

Ciało od zawsze stanowi dla sztuki jeden z podstawowych tematów, źródło inspiracji. Na wystawie Blisko ciała w Bunkrze Sztuki prezentujemy ponad 40 dzieł polskich i zagranicznych artystów z naszej kolekcji. Twórcy obrazów, fotografii, filmów, obiektów i instalacji wykorzystują potencjał ciała w różnorodny, często bezkompromisowy sposób, rozszerzając pole interpretacji poza kategorie czysto estetyczne, dotykając spraw trudnych i niewygodnych, ale ważnych społecznie. 

Ponieważ w 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, wystawę wzbogacają fragmenty wierszy poetki i eseistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Sztuka i poezja uzupełniają się wzajemnie, prowadząc widza przez kolejne przestrzenie wystawy. 

W gromadzonej od ponad pół wieku Kolekcji Bunkra Sztuki znajdują się obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, fotografie, instalacje interaktywne, filmy wideo oraz dokumentacje działań efemerycznych. Blisko 450 dzieł polskich i zagranicznych twórców prezentuje różnorodność tendencji artystycznych i tematów. Jednocześnie uniwersalność języka sztuki sprawia, że tworzone na tej bazie opowieści są niezmiennie aktualne i ciekawe. 

Dzieła zaprezentowane na wystawie opowiadają o nas samych – zamkniętych w ciele przypisanym przez naturę, ale także o próbach przełamywania kulturowych stereotypów. Ujawniają dane nam bogactwo środków wyrazu, gestów i możliwości snucia niezliczonych historii z życia swojego i innych. 

Organizatorzy Kongresu we współpracy z Krakowem Miastem Literatury UNESCO zapraszają do odwiedzin kongresowej księgarni Compare, która znajduje się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Osoby zainteresowane znajdą tam wybór tomów poezji i prozy (nie tylko w języku polskim), publikacje z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki oraz liczne pamiątki związane z obchodami 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej i życiem literackim miasta.

Między 12 a 14 lipca, podczas obrad VIII Światowego Kongresu Polonistów, w gmachu Collegium Novum przy Gołębiej 24 dostępny będzie wybór książek z zakresu humanistyki proponowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rzeźby Beksińskiego

Ogrody Królewskie na Wawelu

Organizatorzy VIII Światowego Kongresu Polonistów zachęcają do zwiedzania nowej ekspozycji plenerowej, która dzięki uprzejmości władz Zamku Królewskiego na Wawelu dostępna będzie dla uczestniczek i uczestników Kongresu na preferencyjnych warunkach (11-15 lipca 2023 roku, więcej informacji niebawem).

Na wystawie zobaczymy cykl zatytułowany Głowy. Tworzą go odlewy w brązie – wariacje na temat ludzkiej czaszki oraz płasko opracowane reliefy. Wśród znaczących dzieł artysty znalazły się także odlewy dwóch poruszających rzeźb monumentalnych: Hamlet i Makbet.

– Plenerową ekspozycją rzeźb Zdzisława Beksińskiego kontynuujemy tradycję organizowania wystaw w Ogrodach Królewskich na Wawelu. Po Józefie Wilkoniu i Bronisławie Chromym przyszedł czas na prezentację intrygującej twórczości Beksińskiego, która może zaskoczyć niejednego miłośnika jego osiągnięć malarskich. Wystawa w ogrodach to także wyjątkowa okazja, by zwiedzić Zamek z całymi rodzinami, a przede wszystkim najmłodszymi odbiorcami sztuki, w przyjaznej i swobodnej atmosferze – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zobacz więcej

Cricoteka

Cricoteka zaprasza uczestniczki i uczestników Kongresu do swojej siedziby przy ulicy Nadwiślańskiej 2-4, gdzie w piątek, 14 lipca (godzina 18.30) o zgromadzonych zbiorach opowie Tomasz Pietrucha, który wcześniej (w czwartek 13 lipca w ramach popołudniowego panelu kongresowego mówił będzie o performowaniu archiwum).

Specjalne zwiedzanie zaplanowane na piątkowy wieczór poprzedzi wykład mistrzowski Profesor Katarzyny Fazan: Teatroteka. Miejsca–Obiekty–Słowa oraz wystąpienie dyrektor Natalii Zarzeckiej: Nowe narracje Cricoteki (piątek, 14 lipca, odpowiednio o 14.00 i 14.30)

Organizatorzy VIII Światowego Kongresu Polonistów zachęcają do zwiedzania stałych i czasowych wystaw Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na preferencyjnych warunkach (12-14 lipca 2023; szczegóły w wiadomościach kongresowych) . W kontekście tematyki tegorocznych spotkań na uwagę zasługują zwłaszcza dwie wystawy czasowe:

Grupa Krakowska – mit założycielski polskiej sztuki współczesnej

W 1957 roku powstała II Grupa Krakowska – stowarzyszenie niezależnych artystów, myślących każdy inaczej, ale tak samo oddanych sztuce. Byli indywidualistami, jednak łączyło ich zainteresowanie nowoczesnością. Podstawowym warunkiem zaproszenia do Grupy była „nerwica” twórcza – wyczucie narkotyku związanego z uprawianiem sztuki. Takim podejściem II Grupa Krakowska o kilka lat wyprzedziła Fluxus. Stała się polską awangardą postmodernizmu. Wbrew nazwie członkami mogli być również artyści z innych miast.

Zobacz więcej

Pojęciokształty

Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2003 roku reprezentował Polskę na weneckim Biennale. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Tytuł Pojęciokształty to nazwa, którą artysta określał swoje prace. Czasami nadawał słowom i znakom formę przestrzenną, łącząc doświadczenie sensualne z intelektualnym. Dzięki temu ujawniał przenikanie się obu sfer.

Stanisław Dróżdż z wykształcenia był polonistą. Mimo że bardziej czuł się poetą niż artystą wizualnym, jego twórczość zaliczana jest do sztuki. Punktem wyjścia jego prac były słowa, litery, znaki interpunkcyjne i symbole matematyczne. Tworzył wydruki, odbitki, maszynopisy, obiekty, instalacje oraz prace interaktywne.

Zobacz więcej

Tetmajer: siła barw i temperamentu

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza osoby uczestniczące w VIII Światowym Kongresie Polonistów na wystawę czasową „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” (możliwość zwiedzania na preferencyjnych warunkach, szczegóły w ogłoszeniach kongresowych.

Jest to ekspozycja monograficzna – przekrojowa prezentacja twórczości artystycznej – pierwsza tego typu i tej skali wystawa twórczości Włodzimierza Tetmajera (1861–1923).  Dominująca część ekspozycji poświęcona jest malarstwu – uwzględniając zarówno malarstwo sztalugowe, jak i monumentalne. Obejmuje obrazy olejne, szkice do obrazów oraz projekty do polichromii i ilustracji. W przestrzeni wystawienniczej wydzielono aneksy tematyczne, poświęcone odpowiednio tematom: wątek biograficzny, działalność na polu etnograficznym, działalność ilustratorska, działalność polityczna.  Wystawa prezentowana z okazji setnej rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera wpisuje się w szerszy kontekst obchodów o zasięgu ogólnokrajowym. Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. Dopełnienie wystawy stanowią wydarzenia muzealne towarzyszące ekspozycji.

Zobacz więcej

100 lat polonistyki w Czechach

Aula Collegium Novum, 14 lipca, piątek, godzina 15.00

W programie wystąpienia czeskich uczonych:

Michala Benešová100 lat polonistyki na ziemiach czeskich – wprowadzenie; Roman BaronMarian Szyjkowski – twórca geopolonistyki w świetle najnowszych badań; Roman MadeckiMaxmilián Kolaja i początki polonistyki na Uniwersytecie Masaryka w Brnie; Ivana Dobrotová, Aleksandra Starzyńska, Ważne momenty i postacie w życiu polonistyki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu; Jiří MurycOsiągnięcia i perspektywy polonistycznych badań naukowych na Uniwersytecie Ostrawskim; Jiří MurycAleksandra StarzyńskaRoman MadeckiRenata Putzlacher; Michala Benešová, Najważniejsze publikacje naukowe w historii czeskiej polonistyki; Renata Rusin-Dybalska, Sylwia Czachór-KocataşPodręczniki języka polskiego dla Czechów – początki i stan aktualny

Archiwum filmowe światowej polonistyki

Czechy

Medal Merentibus dla Profesora Henryka Siewierskiego

Uroczystość z udziałem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Profesora Jacka Popiela odbędzie się 12 lipca o godzinie 17.00 w Auli Collegium Novum

Henryk Siewierski – historyk literatury, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 70. asystent w Instytucie Filologii Polskiej UJ. W latach 1981–1985 prowadził wykłady z języka i kultury polskiej na Uniwersytecie Lizbońskim, następnie wyjechał do Brazylii. W 1988 r. został profesorem Uniwersytetu Federalnego w Brasilii. W roku 2011 stworzył w ramach tego uniwersytetu Katedrę Cypriana Norwida, której głównym celem jest propagowanie literatury i kultury polskiej w Brazylii, jak również prowadzenie dialogu i wymiana doświadczeń na gruncie kultury pomiędzy Polską i Brazylią. Zainteresowania naukowe Profesora są związane z teorią literatury, literaturą porównawczą, literaturą polską i brazylijską oraz współczesną poezją. Profesor Siewierski jest autorem książek: Spotkanie narodówJak dostałem Brazylię w prezencie,  Rozmowy z Agostinho da SilvaHistoria literatury polskiejRaj nie do utracenia. Amazońskie silva rerumLivro do rio máximo do Padre João DanielArchitektura słowa i inne szkice o Norwidzie. Jest również autorem tomików poezji: Outra Língua oraz Lago Salgado. Opublikował blisko sto artykułów, esejów, tekstów w specjalistycznych czasopismach literackich i kulturalnych w Brazylii i innych krajach. Jest zasłużonym tłumaczem dzieł pisarzy i poetów polskich na język portugalski oraz literatury języka portugalskiego na polski.

POLECAMY RÓWNIEŻ

ciekawe wydarzenia organizowane przez Urząd Miasta Krakowa